Josefova věž, Kleť

Josefova věž, kamenná novogotická stavba, navržená architektem Salabou a postavená na Kleti v letech 1822–25, je nejstarší rozhlednou tohoto typu v Čechách. Své jméno dostala podle jejího zakladatele, Josefa Jana Nepomuka ze Schwarzenberku. Původně plnila spíše triangulační funkci a sloužila převážně kartografům. Posléze proslula jako hvězdárna.

K tomuto účelu byla využívána do roku 1958.

V letech 2008–2009 byla rozhledna společností Vidox během deseti měsíců kompletně zrekonstruována. Maximální péče směřovala především k zachování jedinečného vzhledu památky. K tomuto účelu bylo nutné volit velmi citlivé způsoby práce a nezřídka i poměrně originální technologie. Revitalizace se dotkla vnějšího i vnitřního pláště stavby, podlah, stropů a přebudován byl také celý střešní vyhlídkový ochoz s nově instalovaným dalekohledem. Přestavba umožnila provozovateli nabídnout několik nových služeb, včetně nově instalovaného informačního multimediálního centra, galerie a stálé expozice CHKO. Na vrchol rozhledny byla krom vyhlídkového dalekohledu umístěna meteostanice s vizualizací informací pro návštěvníky.

V rámci komplexní rekonstrukce a revitalizace rozhledny byly v budově opraveny nebo repasovány všechny dřevěné části. Podstatnou oživovací kůru prodělaly 200 let staré dřevěné trámy. Precizní řemeslnou renovací prošla veškerá zábradlí, okna a silný akcent byl nasměrován zejména k rekonstrukci schodišť.

Projektant: Murus, spol. s r.o.

Objednatel: SK Faktor, občanské sdružení

Realizováno: 2008 – 2009