Rodinná vila, Čechova 9, České Budějovice

Vila v Čechově ulici v Č. Budějovicích je zajímavou ukázkou, že pohodlí a optický prostor dokáže poskytnout i budova, postavená na velmi omezené ploše. Jednoduchost, střídmost a designová čistota jsou atributy, které vyžadují od stavebníka preciznost v každém detailu.

Novostavba nahradila původní prvorepublikový dvojdům. Její dispozice byla striktně přizpůsobena uživatelským potřebám investora a limitovaným rozměrům parcely. Do zastavěné plochy (400 m2) se přesto podařilo umístit dvě rozlehlé terasy, bazén a nahravací studio.

Rodinný dům je založen na mikropilotech, v nepodsklepené části na základových pasech. Nosný systém domu je v 1. podlaží doplněn ocelovými sloupy. Těžiště stroze a funkcionalisticky pojatého objektu tvoří hlavní společenská část bytu (obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, pojatý jako jednolitý prostor). Celá jedna stěna tohoto prostoru je prosklena do exteriéru, další pak částečně do sálu s bazénem. Ve skutečnosti poměrně nevelký prostor díky tomuto řešení vizuálně expandoval.

Masivní kuchyňský ostrov integruje pečlivě vybrané materiály: umělý kámen, nerez a teak. V kontrastu s vysoce lesklou povrchovou úpravou kuchyňského pultu působí stěna z přiznaného surového betonu, do níž je ukotveno opticky odlehčené schodiště. Terase, navazující na nahrávací studio, dominuje vzácný teak. Terasy v prvním a druhém patře vně budovy propojuje točité vřetenové schodiště. Uvnitř objektu je situováno druhé schodiště, které propojuje celý dům.

Projektant: SP STUDIO s.r.o. + Ing. arch. Petr Heteša, R2 COMP

Objednatel: JUDr. Ladislav Faktor 

Realizováno: 2008